Kako uporabljamo hialuronsko kislino in kako pripravimo njeno raztopino
Ker vas veliko sprašuje, kako uporabiti hialuronsko kislino, sem se odločila, da na kratko preletim bistvo natrijevega hialuronata in pripravo raztopine hialuronske kisline, ki jo lahko dodajate svojim izdelkom. Zdaj dilem ne bo več, na svoj račun pridete vsi oboževalci hialuronske kisline!
Natrijev hialuronat je natrijeva sol hialuronske kisline, oz. hialuronana ali hialuronata. Prisoten je tako pri ljudeh kot živalih, saj ga telo samo proizvaja. Je naravna sestavina človeškega telesa. Med drugim je prisoten v tekočini okoli očesnega zrkla, vezivih in živčnih tkivih, sklepih ter koži. Njegova glavna naloga je mazanje in vlaženje sklepov ter vračanje elastičnosti tkivu in koži.
V kozmetiki se uporablja natrijev hialuronat z nižjo (prodre v globje plasti) in višjo (naredi na površju film in tako prepreči izgubo vode) molekulsko maso.
Delovanje hialuronske kisline v kozmetiki:
zmanjša hitrost izhlapevanja vode iz povrhnjice
ustvari zaščitni film, ki je odporen na agresivne vplive okolja
zapolni vrzeli manjših gobic
zadržuje vlago v koži
vrača elastičnost kože
vrača vlago suhi in luskasti koži
pospešuje celjenje ran
Če sami izdelujemo svojo kozmetiko, lahko kupimo kot sestavino že raztopino natrijevega hialuronata, ali pa čist natrijev hialuronat v prahu. Ker je hialuronat v prahu cenejši, predlagam, da si sami doma naredite raztopino, ki jo uporabljate kot dodatek svojim kremam, losjonom...Iz same raztopine si z dodatki lahko izdelate tudi odličen vlažilni serum...
Če bi v svoj izdelek dodali kar čisti prah natrijevega hialuronata, bi ob stiku z vodo naredil kepice in se težko in počasi raztopil, še težje pa enakomerno porazdelil. Zato je pomembno, da si izdelamo raztopino, ki jo hranimo v hladilniku in po potrebi dodajamo svojemu izdelku.
natrijev hialuronat v prahu
Raztopina natrijevega hialuronata je prozorna, viskozna tekočina, topna v vodi in netopna v maščobah.
Sama za izdelavo raztopine uporabim hidrolat in ne vode, ker hidrolati vsebujejo zdravilne učinkovine in tako lahko dopolnim moč hialuronski kislini (npr. hidrolat sladke pomaranče ali vrtnice sta odlična v boju proti gubicam, hidrolat rmana pa je odličen v boju proti celulitu...)
raztopina natrijevega hialuronata
Za izdelavo 100g 1% raztopine natrijevega hialuronata potrebujemo:
98,4g hidrolata po svoji izbiri (lahko nadomestimo tudi z destilirano vodo)
1g natrijevega hialuronata v prahu
0,6g konzervansa Cosgard
V hidrolat ali vodo vsujemo natrijev hialuronat, premešamo in pustimo (najbolje čez noč) da se namoči. Naslednji dan raztopino dobro premešamo in dodamo konzervans. Predenemo v sterilno stekleno embalažo in hranimo v hladilniku 5-6 mesecev. Uporabljamo v ohlajevalni, C fazi.
Za nekatere izdelke, kot so kreme, balzami...proti celulitu, losjoni za telo... lahko uporabljamo tudi 2% raztopino. V tem primeru dodamo 2g natrijevega hialuronata in 97,4 g hidrolata, oz. vode.
Količine lahko prilagodite, saj ni nujno, da naredite 100g raztopine. Za izdelavo 50g raztopine, prepolovite vse količine.
Proizvodnja hialuronske kisline v telesu se z leti manjša. Že pri 25 letih se ta proizvodnja začne upočasnjevati, pri 40-tih se zmanjša že na 40%, pri 60-tih pa na 10%. Interakcija med hialuronsko kislino in kolagenom ne deluje več gladko. Posledice so gubanje in pomanjkanje elastičnosti. Zato je uporaba hialuronske kisline pomembna in se lahko začne z uporabo že kmalu po 20-tem letu, in ne kot so rekli včasih "čim kasneje, bolje bo". Sama jo dodajam skoraj vsem svojim izdelkom.